JAZDA NA NARTACH – CZEGO NAS UCZY?
Jazda na nartach jest sportem, który wymaga od naszego ciała bardzo wielu skoordynowanych w jednym czasie umiejętności. Dzięki jeździe na nartach możesz rozwijać wiele cech motorycznych i podczas jednej lekcji spalić dużo więcej kalorii niż podczas godzinnego treningu na siłowni. Przyjrzyjmy się tym ośmiu cechom motorycznym.
⛷️Siła – wbrew pozorom możemy ją kształtować również na stoku.
Siła to cecha motoryczna i zdolność dzięki której można pokonywać opór i przeciwstawiać się mu za pomocą mięśni. Najczęściej kształtowana przez mężczyzn, a najmniej doceniana przez kobiety. Obie strony w pewien sposób tracą skupiając się nadmiernie na tej cesze. Czy jazda na nartach ją kształtuje?
Mężczyźni kojarzą ją z wielkością mięśni i zapominają o rozwoju innych zdolności, a kobiety z tego samego powodu boją się ją rozwijać aby ich sylwetki nie stały się zbyt męskie.
Prawda leży, jak zwykle gdzieś na samym środku – siłę należy rozwijać do końca życia nie zapominając o innych cechach motorycznych.
Siłę kształtujemy zawsze wtedy, gdy nie łatwo przychodzi nam przeniesienie, podniesienie, wypchnięcie, przyciągnięcie jakiegoś ciężaru.
Nie jest to ruch dynamiczny, wręcz spowolniony – po prostu siłujemy się z czymś. Wobec tego trening siły na pewno potrzebuje oporu i niezbyt dużej liczby powtórzeń i nie liczy się czas a samo wykonanie ruchu.
No dobrze ale jak w taki sposób trenować siłę na nartach? Z odpowiedzią przychodzi nam nic innego jak skitouring jest to połączenie wspinaczki górskiej i jazdy na nartach różni się to jedynie sprzętem jaki mamy na nogach.
Narty w czasie marszu ograniczają zapadanie się w śniegu i pozwalają na szybkie przemieszczanie się po trasie, zaś foki podczas podejścia pozwalają na bezpośrednie atakowanie stromego stoku i gwarantują antypoślizgowość.
Wobec tego wszędzie tam gdzie pokonujemy większy opór budujemy siłę jest formą aktywności fizycznej która wymaga również bardzo dobrej wydolności i wytrzymałości nie jest to rekomendowany sport dla osób które nie są zbyt aktywne w ciągu roku.
⛷️Jazda na nartach to duża wytrzymałość.
Biologicznym podłożem wytrzymałości jest wydolność. Ta pierwsza określa potencjał organizmu do wykonywania wysiłku, natomiast drugą cechuje stopień wykorzystania danych możliwości.
W piłce nożnej wytrzymałość jest pożądanym atrybutem, zasadniczo bez niej nie można nawet marzyć o murawie.
Piłkarze są wytrzymali.
Po czym poznać wytrzymałość? Po tym, jak znajomy z drużyny, której kibicujesz przejeżdża rowerem (prawie 50 km.) po całym dniu pływania w kajaku, rozgrywa 40 minut meczu i odjeżdża rowerem bez oznak zmęczenia! To jest właśnie wytrzymałość!
Ale wróćmy do podstaw.
Kochasz góry, ale sprawia Ci trudność jednostajny chód pod górkę, a następnego dnia nie czujesz regeneracji? Boisz się zacząć uprawiać sport, bo wiesz, że będziesz czuć brak sił w trakcie?
Na początku drogi sportowej nawet małe, ale nie za proste bodźce treningowe będą kształtować wytrzymałość. Z każdym kolejnym wysiłkiem będzie coraz lepiej.
Jest to cecha, która poważnie daje w kość i stanowi ogromne wyzwanie psychologiczne, właśnie dlatego, iż poczucie braku wytrzymałości sprzyja strachowi przed jego podjęciem.
Nie należy zapominać o kształtowaniu wytrzymałości, gdyż wpływa korzystnie na układ krążenia. Dzięki niej zwiększamy pojemność życiową płuc.
Dlaczego budując mięśnie zapomina się o wytrzymałości? Ponieważ używa ona innych szlaków metabolicznych i kojarzy się bardziej z maratończykami z Kenii, niż z Ms. Olympia.
W Capital Ski jazda na nartach kształtuje wytrzymałość. Dzięki nauce na stoku można budować ją jeszcze bardziej, ponieważ podczas całej sesji obecny jest instruktor, a stok nigdy się nie kończy! U nas po prostu nie tracisz czasu.
⛷️Jazda na nartach to też szybkość.
Wypadek samochodowy? Zabrakło odpowiedniej reakcji? A widzisz! Może i nie jest to szczyt sportowych marzeń, a jednak czasem się przydaje. Bo szybkość to czas reakcji na dany bodziec. To dlaczego warto ćwiczyć czas reakcji, to fakt, iż z wiekiem “spowalniamy” i bywa to niezwykle uciążliwe i niekiedy upokarzające.
Im krótszy czas reakcji tym lepiej. Szybkość nie jest wartością stałą, toteż zależy zarówno od indywidualnych cech jednostki, jej stanu psychofizycznego oraz warunków zewnętrznych oraz wkładu własnej pracy. Nie ma wątpliwości, że wytrenowanie odpowiednio szybkiej reakcji jest ciekawym akcentem sportowym. Jazda na nartach szczególnie w warunkach na zewnątrz wymaga od nas sprawnego czasu reakcji czyli szybkości.
Nie trzeba poświęcać całego treningu aby ją kształtować. Potrafi stanowić rozrywkowy element rozgrzewki. Rozwijając szybkość służymy neuronom.
⛷️Jazda na nartach czyli zręczność, koordynacja i równowaga.
Otóż zbliżone do siebie równowaga, zręczność i koordynacja wykazują wspólną cechę, mianowicie – złożoność. Sztuka wykonywania skomplikowanych ruchów płynnie i sprawnie przydaje się szczególnie, gdy otoczenie i warunki szybko się zmieniają.
Kto jest zręczny i dobrze skoordynowany? Taka osoba, u której zauważamy płynność, brak trudności i skuteczność wykonywanego ruchu.
Na przykład Lionel Messi (piłkarz), drybling w jego wykonaniu wydaje się być tak prosty że sami moglibyśmy tego dokonać. Albo Andre Agassi (tenisista), trafienie w tę małą piłeczkę nie może być takie trudne!
Otóż wyzwaniem w treningu tych dwóch cech stanowi brak wizualnych efektów pracy oraz ciągłe próby.
Można powiedzieć, że koordynacja znajduje się w uchu… w błędniku. Ale to nie takie proste, gdyż to tylko kwestia utrzymania równowagi, a koordynacja to dużo więcej.
To umiejętność połączenia napięcia mięśniowego, wraz z utrzymaniem równowagi, małej motoryki (czyli zręczności), koncentracji przy zmieniających się warunkach.
Przyda się podczas wchodzenia po drabinie, wymiany żarówki, karmienia dziecka oraz gotowania w jednym czasie.
Równowaga zwiększa się przy udziale siły i szybkości, im większą siła i szybkość reakcji tym zazwyczaj łatwiej jest o równowagę.
Podczas nauki jazdy na nartach bardzo silnie aktywizują się wszystkie umiejętności związane z równowagą i ogólnie małą motoryką. Dodatkowo na nartach pod dachem wprowadzamy elementy, które mają zwiększyć nacisk na te umiejętności. Instruktor podczas lekcji dobiera ćwiczenia które mają za zadanie aktywizować cały układ nerwowy.
Te elementy są sztuką! I oczywiście trzeba je rozwijać, bo dzięki nim czujemy więcej pewności siebie, pobudzamy układ nerwowy, zapobiegamy kontuzjom!
Zapraszamy na jazdę próbną (<- Tutaj zakupisz pierwszą lekcję) przekonaj się, co potrafisz i czego możesz się nauczyć lub jak możesz dalej szlifować posiadane umiejętności! Po zakupie zapisz się do grafiku poprzez info@capitalski.pl lub zadzwoń – +48 732 237 406, możesz też wysłać sms z prośbą o kontakt – oddzwonimy! Treść sms „Zapis na zajęcia – proszę o telefon”.
Zajrzyj na nasz kanał na YT!
Jeśli chcesz się rozwijać razem z nami zerknij na nasz kanał na YouTube gdzie pokazujemy dokładnie jak pracujemy od zera do Freestylera.